+ קטגוריית המאמרים
תקציבי קידום אתרים והשיווק באינטרנט הם כיום מעל ל - 50% מתקציבי השיווק הכוללים במרבית העסקים קטנים. שיעור זה צפוי לגדול בתקופות הקרובות. מגמה זו קיימת גם בחברות הגדולות בהן צומח במהירות תקציב השיווק באינטרנט על חשבון טלוויזיה ועיתונות. על מנת למקסם את ההשקעה בשיווק באינטרנט להלם מספר עקרונות מנחים :

דירוג, דירוג, דירוג- בדיוק כמו שבעולם ה"אמיתי" גיאורפיה היא ממרכיבי ההצלחה העיקריים של העסק, כך גם בסביבה הוירטואלית, דירוג בתוצאות חיפוש היא המדד הקובע את מידת ה"נראות" של העסק. למעשה זו התחלתה של הבעיה הגדולה של השיווק המקוון, באילו ביטויים כדאי לפרסם, ומה עושים כשהתקציב לקליק הולך ומתייקר עם הזמן?

ובכן במלחמה, כמו במלחמה, אי אפשר לנצח בכל החזיתות, והכלל היחיד שצריך להנחות את מנהל השיווק הוא יעילות מקסימלית של תקציב הפרסום. מפרסמים חייבים להשתמש טוב יותר בכלי מחקר וסטטיסטיקה כדי ללמוד באילו ביטויים מגיעים גולשים לאתר ויותר חשוב מזה דרך אילו ביטוי חיפוש מגיעים גולשים לאתר שבסופו של דבר יוצרים קשר עם החברה.
האם הם מגיעים דרך חיפוש שם החברה (כלומר דרך המוניטין שכבר קיים לחברה, ללא קשר למסע הפרסום הנוכחי), האם הם מגיעים דרך ביטויים שבהם האתר מקודם בתוצאות האורגניות או דרך קישורים ממומנים בקמפיין adwords. 
כלי חדש שהושק לאחרונה ומאפשר ניתוח שכזה ניתן למצוא באתר : www.leadya.co.il .

ניתוח סטטיסטי מתמשך יוכל למעשה לתאר את התמונה האמיתי של "שדה המערכה" האינטרנטי . ככל שכל שנדע כי הפניות לאתר מגיעות דרך ביטוי ספציפי נהיה מוכנים להלחם עליו יותר בתקציבי SEM ו SEO. וככל שביטוי הוא פחות אפקטיבי, כך ניטה לוותר על עלויות הקידום בו לטובת ביטויים יותר "מניבים".

ביטויים גנרים לעומת  ביטויים מובחנים (זנב ארוך) - ככל ישנה נטיה לחשוב שמרבית הגולשים משתמשים בעיקר בביטוי החיפוש הגנריים. ואם אינך מופיע בביטוי הראשי של הקטגוריה אלי העסק משתייך  הרי שזה בבחינת אם אתה לא שם אתה לא קיים. קליניקה לרפואת שיניים תראה בביטויים : רופא שיניים, מרפאת שיניים, כביטוי המפתח העיקריים בהם היא רוצה לפרסם.
אינטואיטיבית יש הגיון בחשיבה הזו, אולם יחד עם זאת ממחקרים עולה כי לאור ריבוי המידע, מרבית הגולשים נוטים לחפש מידע ספציפי יותר שעונה לצרכיהם המדוייקים. מטופל שירצה טיפול באזור גיאוגרפי שקרוב אליו יחפש :"רופא שיניים בת"א או מרפאת שיניים בר"ג אחה"צ".

הניסיון מלמד כי דווקא גולשים המחפשים מידע מדויק, הם ה"קונים" הטובים יותר, מאשר גולשים שמחפשים מידע כללי שחלק מורכב ממתחרים/אנשי פרסום ומכירות שרוצים קשר לבתי עסק בתחום מסוים וכו. 

שימוש בביטויי שלילה - אחת האופציות המתקדמות שניתן להשתמש בהן כיום בקמפיינים ממומנים היא האופציית ביטויי שלילה. ביטוי שלילה מאפשר למפרסם להוריד צירופים של מילות המפתח הכוללות ביטוי אחר. למשל אם אני מפרסם בביטוי מרפאת שיניים והקליניקה שלי באזור המרכז, כדי לי למנוע את הופעת הקמפיין למחפשים מרפאת שיניים בצפון/ רופא שיניים בקריית שמונה, וכו.

שימוש. מלבד החסכון בעלויות לגולשים לא רלוונטים, פרסום "כללי" מידי שמושך גולשים שאינם רלוונטים לאתר, גורם בסופו של דבר להגדת % הנטישה ( bounce rate) דבר שגם הוא גורם בסופו של דבר להתייקרות העלויות למפסם, שכן מנועי חיפוש נוטים "להעניש" אתרים שמספקים מידע לא רלוונטי לגולשים.
 

לסיכום : התגברות השימוש במנועי חיפוש, מחייבת חשיבה מקיפה ואנליטית יותר מאשר בעבר. ככל שמתרבים המפרסמים באינטרנט והביקוש לפרסום בביטויים מסומיים עולה, נדרשת בקרה טובה יותר על אפקטיביות השימוש בתקציב והרחבת השימוש בביטויים ספציפיים ומובחנים יותר לקידום האתר.

צרו קשר
משכית 22, הרצליה פיתוח
09-9514276