איך אפשר להניע את הגולשים באתר שלך להגדיל את האינטראקציה איתך?

הנעה לפעולה מוגדרת בפסיכולוגיה כאינטראקציה שגורמת למישהו לנקוט פעולה שאחרת יתכן והיה אדיש לגביה ונטול מוטיבציה מיוחדת לעשות אותה.

כדי להשפיע על אנשים, עלינו להבין את האינטרסים הפסיכולוגיים שמניעים אותם .
האתגר להבין את פסיכולוגיית הגולשים באינטרנט גדול עוד יותר, משום שהמפגש איתם קצר מידי ואינו ב-4 עיניים. הגולשים באתר מופיעים רק כמספר בסטטיסטיקה של האתר שלך. לעולם לא תוכל ללמוד על דפוסי ההתנהגות שלהם בעבר וכן לשאול שאלות על העדפותיהם העתידיות .

אם אינך מכיר את הגולשים שלך , איך תוכל להשפיע עליהם?
הפתרון הוא למצוא ולנתח דפוסים כלליים של ההתנהגות של קבוצות גולשים דומות ולהתאים להם את חווית הגלישה המתאימה. מדובר בניתוח מעמיק ומורכב ששונה מתחום פעילות אחד לאחר, אך שכרו בצידו.

איך אפשר להניע את הגולשים באתר שלך להגדיל את האינטראקציה איתך?

הנעה לפעולה מוגדרת בפסיכולוגיה כאינטראקציה שגורמת למישהו לנקוט פעולה שאחרת יתכן והיה אדיש לגביה ונטול מוטיבציה מיוחדת לעשות אותה.

כדי להשפיע על אנשים, עלינו להבין את האינטרסים הפסיכולוגיים שמניעים אותם .
האתגר להבין את פסיכולוגיית הגולשים באינטרנט גדול עוד יותר, משום שהמפגש איתם קצר מידי ואינו ב-4 עיניים. הגולשים באתר מופיעים רק כמספר בסטטיסטיקה של האתר שלך. לעולם לא תוכל ללמוד על דפוסי ההתנהגות שלהם בעבר וכן לשאול שאלות על העדפותיהם העתידיות .

אם אינך מכיר את הגולשים שלך , איך תוכל להשפיע עליהם?
הפתרון הוא למצוא ולנתח דפוסים כלליים של ההתנהגות של קבוצות גולשים דומות ולהתאים להם את חווית הגלישה המתאימה. מדובר בניתוח מעמיק ומורכב ששונה מתחום פעילות אחד לאחר, אך שכרו בצידו.בטרם ננעבור לרשימת מכולת של המלצות ננסה להבין בקצרה מספר מודלים מחקריים שעסקו בחקר המוח וטכניקות להנעה לפעולה של בני אדם :

מודל הטריום של המוח - יש לנו שלושה מוחות, לא אחד
תיאורית הטריום פותחה על ידי פול מקלין ב 1960 , ומטרתה הראשונית היתה להסביר כיצד המוח האנושי התפתח. הבסיס לתיאוריה הוא שהמוח למעשה מחולק ל-3 חלקים שכל אחד התפתח באופן נפרד לאורך האבולוציה.

1.המוח הישן - . ידוע גם בשם "R-קומפלקס" או המוח זוחל. המוח הישן מודאג בעיקר מההישרדות שלו.  המוח הישן עסוק בסריקת הסביבה ובחינת החשיפה של הגוף לאיומים והזדמנויות . הפעולה שלו נעשית ע"י  אינסטינקט אינטואיטיבי , למוח זה מיוחסת האחראיות גם  על הפונקציות האוטונומית כגון פעימות הלב, עיכול, תנועה ונשימה.

2.המוח התיכון  -  ידוע גם בשם המערכת הלימבית או המוח של היונקים. תפקידו העיקרי הוא להיות מרכז הרגשות, זיכרונות ותשומת לב. המוח התיכון זוכר את החוויות שקשורות ברגשות חיובים ושליליים. המוח התיכון כולל גם את היכולת להמיר מידע  וחוויה לזכרון ולרגשות.

3.המוח החדש. ידוע גם בשם הניאוקורטקס. זה החלק ההגיוני של המוח שבו מתגבשות המחשבות הרציונליות, ומיומנויות חשיבה, לרבות שפה ודיבור.

לפי תיאוריה זו, ההכרה המלאה נחווית דרך המוח החדש שלנו, אולם הוא מוגן במידה רבה באמצעות המוח התיכון והמוח הישן שאחראים יחד על ההרכה התת מודעת. מדענים מעריכים כי חמשת החושים שלנו חווים  11 מיליון פיסות מידע בכל שנייה אולם רק 40 מהם מעובדות ע"י המוח המודע שלנו, כל היתר מסונן ע"י החלקים הלא מודעים באופן אוטומטי.

אז איך הניתוח הפסיכולוגי הזה עוזר לנו להפוך את האתר לאפטקטיבי יותר?

1. הצג חווויות משתמש והמלצות של משתמשים אחרים
אפשר למבקרים להוסיף ביקורת על האתר ועל המוצרים שלך. כל ביקורת והמלצה צריכה לכלול מידע נוסף על הגולש כגון : שם, מין, מדינה, משלוח יד.
הוספת פן אישי הופכת את ההמלצות לאמינות ומשכנעות הרבה יותר.אנשים נוהגים להתסכל על אנשים אחרים שדומים להם כאשר מחליטים מה לעשות, במיוחד כאשר הם לא בטוחים מה לעשות בעצמם. זהו חלק הדחף הלא מודע של המוח התיכון ששואף להשתלב ולהשתייך.
כאשר דירוגים והמלצות מוצגים באופן ברור, הם מסייעים למוטיבציה התת מודעת של של אנשים לקבלת חיזוק חברתי לכך שהם עושים בחירה חכמה. כך שלמעשה יש פה פניה הן לרציונאל והן לרגש.

2. הדגש סיפוקים מיידיים
לעתים קרובות אנו מושפעים מהמהירות בה נוכל לקבל את המוצר החדש, כדי לספק את הצורך שהתעורר בנו. מחקרים שנעשו באמצעות סריקת MRI של המוח, הראו פעילות מוגברת של המוח כשהציגו לנחקרים פרס שהם יוכלו לקבל מיד לעומת פרס גדול יותר שיוכלו לקבל במועד מאוחר יותר. המשמעות היא שכאשר אנו מרגישים שאנחנו עומדים להיות מתוגמלים מיד, אנחנו מרגישים רגשות יותר חיוביים כלפי התמורה. על מנת להפול את האתר ליותר אטרקטיבי בהיבט הזה, מומלץ להדגיש ביטויים כגון : "אספקה מיידית", "משלוח אסקפרס", "התחל להנות מהשירות כבר היום". דגש על מועד קבלת התמורה הוא חשוב מאד בתהליך קבלת ההחלטות של הגולש.

3. הצג את המוצר או השירות החשובים ביותר כבר בעמוד הבית 
מחקר שנעשה באתרי מסחר אלקטרוני הראה שהמבקרים נתו לבחור פי 2.5 מוצרים שהופיעו בעמוד הראשון לעומת מוצרים אחרים בעמודים פנימיים.  זו לרוב העדפה שאינה מודעת. אולם הרעיון הוא שהמוח מפרש את מה שמוצג ראשון כטוב ועדיף יותר. לכן כדאי לשים לב תמיד מהם המוצרים שנמצאים בראש העמוד, ו/או תכנים ומאמרים מקצועיים בחרת להציג ראשונים באתר שלך.

4. אשליה של מחסור
תמיד אנחנו רוצים את מה שקשה להשגה. אם נייצר אשליה שהמוצר / שירות מוצעים במחיר מבצע מוגבל ע"י הצגה של כמות מלאי קטנה, או הטבה לטווח קצר, ניצור מוטיבציה של דחיפות שעשויה לעורר תגובה.  ככל שנוכל להדגיש את ערך החסור מחד ואת הבלעדיות של ההצעה רק אתר שלנו, כך תהיה ההצעה בעלת ערך רגשי גבה יותר.

5. בניית מחוייבות על ידי מתן משהו בחינם
כאשר מישהו נותן לנו משהו, מתעוררת אצלנו בתת מודע תחושה של חוב. כדי להחזיר את החוב נרצה לתת משהו בחזרה. בעולם האינטרנט יש מנהג נפוץ של יצירת מחוות "חינם", כגון טיפים מקצועיים בחינם, מאמרים מקצועיים בחינם, גרסת תוכנה להורדה בחינם, מחשבון מקצועי בחינם, אבחון ראשוני בחינם, משלוח חינם וכו.

חלק מהאתרים מספקים גישה לתוכן מסוים רק לנרשמים שממלאים טופס מסורבל. במרבית המקרים, למעט אם מדובר באתרים של חברות מחקר מובילות, עדיף להציע לנרשם להצטרף לרשימות התפוצה שלך , אחרי שנתת לו גישה חופשית למאגרי מידע שלך . אחוז הנטישה של גולשים שנדרשים למחוייבות כלשהי לפני שהם יודעים מה הערך שהם מקבלים, יוצרת סוג של איום תת מודע שהם יעדיפו להתחמק ממנו.

7.  צמצם את האפשרויות והצע חבילות שירותים
אפשרויות בחירה רבות עלולות להוביל לבילבול שעשוי להוביל להמנעות מקבלת החלטה כלשהי.
במוח שלנו קיים פחד לא מודע ללכת לאיבוד ונטיה לקבל החלטות ששומרות על הכיוון הידוע שלו שימנע אובדן התמצאות. אחת הדרכים לסייע לגולש להתמודד עם תחושות החמצה שעולות להתעורר בעקבות החלטה שאינה אידאלית מבחינתו היא להציע  חבילת מוצרים / שירותים באריזה אחת . פירוש הדבר כי במקום לאפשר למבקרים לבחור את מוצר העיקרי ולאחר מכן לבחור מוצרים נלווים נוספים, מומלץ להציג להם מספר חבילות שיכולות להתאים לקבוצות משתמשים שונות ולמכור אותם יחד. פתרון זה גם מצטרף לפתרון הדילמה שהצגנו בסעיף הראשון, הצורך להשתייך לקבוצת הזדהות.
אחת הדוגמאות היפות לשימוש בהמלצות שהאתר מספק קיימת באתר אמזון, אשר יודע להציע לגולש שרוכש ספר מסוים ספרים שגולשים אחרים בעלי פרופיל דומה לשלו קנו.

8. שכנע את המבקרים שלך להתחייבות קטנה 
אנשים נוטים יותר לפעול ככל שהם מעורבים יותר . שכנע את המבקרים למחויבות קטנה ראשונית.
הנעת הגולשים לבצע מחוייבות קטנה אינה כרוכה תמיד בקבלת תמורה מהם כמו פרטי הדוא"ל שלהם. הצע להם בנימוס להשתתף בסקר קצר, להוסיף תגובה בפורום שלך , לכתוב בספר המבקרים שלך. אם הם יחליטו לנקוט בפעולה הרי שהם כבר הופכים לבעלי אינטרס לעקוב אחרי התגלגלות הפעולה שנקטו כגון מעקב אחרי תגובות שהיא מעוררת וכמות צפיות שהיא זוכה לה - אנשים תמיד שמחים להביע את הדעה שלהם בטוקבקים באתרי חדשות, ואם תאפשר להם מידה קטנה של ביקורת חיובית ולעיתים גם שלילית על האתר שלך, רק תוסיף לאמינות שלך. 

9. השתמש בתמונות כדי לעורר אמפטיה 
שימוש בתמונות של אנשים אטרקטיביים אשר דומים לפרופיל הדמוגרפי של קהל היעד שלך , הופך את השהות באתר ליותר רלוונטית. אנשים נוטים להרגיש שייכות ובטחון ליד אנשים אחרים שדומים להם.
זה לא פשוט ליישם את העקרון הזה בשיווק באינטרנט שפונה לקבוצות רבות ושונות של גולשים. יחד עם זאת מומלץ תמיד לשלב תמונות עם דמויות אמפטיות שאינם שייכים רק לג'ורנלים של אופנה. בעמודי המוצרים מומלץ תמיד להרבות בתמונות ולהשאיר מעט מאד לדימיון. אין דבר מאכזב יותר ובעל נזק לטווח ארוך מלקוח שחשב שהוא הולך לקבל מוצר שנראה מצויין בתמונות ובמציאות נראה בגודל וצבעים אחרים . 

10. שתף בחוויות אישיות - התחל לכתוב בלוג אישי 
אנשים אוהבים סיפורים. סיפור טוב תמיד עוזר למכירות. בכל אחד מאיתנו ישנם רגשות שמתעוררים לחיים  בעוצמות שונות למשמע סיפור טוב. מומלץ לעורר רגשות אלו גם באתר האינטרנט. הטכנולוגיה של היום מאפשרת הוספת בלוג אישי בקלות בכל אתר. עדכון הבלוג אחת למספר ימים הוא דרך מצויינת להחיות את האתר ולהפוך אותו למוקד משיכה לביקורים חוזרים. שיתוף בחוויות אישיות של מנהלי / עובדי החברה, חוויות מקצועיות מכנסים והרצאות או סתם הירהורים על המצב, הם תמיד דרך טובה לתפוס את תשומת הלב מיד. כולנו אוהבים סיפורים של אחרים - אחרת לא היינו צופים נלהבים בתוכניות האח הגדול. 

לסיכום
בכל אתר ניתן לעורר יותר רגשות מצד הגולש על מנת להניע אותו לפעולה. כבר היום קשה מאד להוציא את הגולשים בכל האתרים משלוותם , ולכן כדי לבחון איזו טכניקה מתאימה לאתר שלכם על מנת להפוך את חווית הביקור בו למשהו שמעודד יותר אינטראקציה ומחוייבות.  

צרו קשר
משכית 22, הרצליה פיתוח
09-9514276